Mi az igazság a fog vitalminról?
/Fogorvos válaszol/
Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A fog vitaminok ezekből a vitaminokból tartalmaznak nagyobb mennyiséget. Lássuk, mik a fogak számára legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok.
1. Ezeket a vitaminokat kell szedned
A fog vitaminok a legalapvetőbb vitaminok, melyek kellenek a fogaknak. Ezek a következők:
- A-vitamin – A fogínygyulladás megelőzésében nagy szerepe van az A-vitaminnak. Növeli a nyálkahártya fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét, serkenti a sebgyógyulást. A-vitamin főként a sárga zöldségekben, a zöld levelesekben, a gyümölcsökben fordul elő, különböző koncentrációban a legtöbb fogkrémben is megtalálható.
- C-vitamin – A C-vitaminnak szintén a fogíny és a fogágy egészségének fenntartása szempontjából van fontos szerepe. Régen a tengerészek C-vitamin hiány következtében skorbutot kaptak, ami miatt kihullottak a fogaik. A hiány megmutatkozhat nyálkahártyavérzések vagy foghullás formájában.
Részt vesz a sebgyógyulás és regenerálódás folyamatában. Kutatási eredmények szerint a C-vitaminnak szerepe van a parodontitisz megelőzésében. Részt vesz ugyanis a parodontitiszt okozó baktériumok elleni védekezésben. Továbbá segíti a fogíny regenerációját. A C-vitamin friss gyümölcsökben, zöldségekben fordul elő, különösen magas az eper, a citrom, a kivi, a karfiol, a brokkoli, az édes kömény, a karalábé, a paprika, a kelbimbó és a káposzta C-vitamin tartalma. Azonban légy óvatos a citrom fogyasztásával, ne vidd túlzásba! A sok citromsav megtámadhatja a fogzománcot, ami ennek következtében elkezdhet lebomlani.
További szükséges vitaminok
- D-vitamin – A D-vitamin a fogak és csontok képződésében játszik szerepet, az egyik legfontosabb fog vitamin. Előanyagát a szervezet maga állítja elő, de ez csak UV fény hatására alakul át D-vitaminná. Manapság egyre nagyobb reflektorfénybe kerül a D-vitamin és annak jótékony hatásai. Naponta 2000 NE (50 mikrogramm) D-vitamint mindenkinek ajánlott lenne szednie, de a hiány megelőzéséhez legalább 5-10 perc napfényen való tartózkodás szükséges. D-vitamin elsősorban a májban, a tojásban, a tejben és a halakban fordul elő. A D-vitamin legjobban A- és E-vitaminnal együtt fejti ki hatását.
- K-vitamin – A K-vitamin a csontképzés, egészséges fogak, véralvadás és sebgyógyulás szempontjából elengedhetetlen vitamin.
- Q10-koenzim – Bár nem valódi vitamin, mégis szükséges a sejtek energiatermeléséhez, jó hatással van az immunrendszerre. Hiánya szerepet játszhat a fogínygyulladásban.
Mit kell tudni a fog ásványi anyag igényeiről
A fogak egészsége szempontjából nem csak a vitaminok, hanem a megfelelő ásványi anyagok bevitele is létfontosságú. A fogaknak a következő ásványi anyagokra van szüksége:
- Kalcium – Szervezetünknek a csontok és fogak felépítéséhez van szüksége kalciumra. A napi kalcium igényünket már egy pohár tej is fedezi, tehát általában nincsen szükség a kalcium mesterséges bevitelére.
- Fluorid– A fluorid a fogszuvasodás ellen védi a fogainkat. A fluor beépül a fogba, a fogzománcot erősíti. Lokálisan megakadályozza a baktériumok elszaporodását. Napi fluorid igényünk 1 mg. Ez megtalálható az ivóvízben, ásványvízben, halakban, teákban. A legtöbb fogkrém is tartalmaz fluoridot.
- Foszfor – A foszfor a kalciummal együtt fontos alkotóeleme a csontoknak és a fogaknak. A D-vitamin segíti ezek beépülését.A különböző vitaminok és ásványianyagok bevitele fontos a fogaink és fogínyünk egészsége szempontjából. Próbáljuk ezeket a fog vitaminokat egészséges, változatos táplálkozással bevinni szervezetünkbe. Ha mégis úgy gondoljuk, hogy szükségünk lehet valamilyen étrendkiegészítőre, beszéljük azt meg kezelőorvosunkkal.