Milyen fogvitamint szedjek?

Mi az igazság a fog vitalminról?

/Fogorvos válaszol/

Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A fog vitaminok ezekből a vitaminokból tartalmaznak nagyobb mennyiséget. Lássuk, mik a fogak számára legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok.

 

1. Ezeket a vitaminokat kell szedned

A fog vitaminok a legalapvetőbb vitaminok, melyek kellenek a fogaknak. Ezek a következők:

  • A-vitamin – A fogínygyulladás megelőzésében nagy szerepe van az A-vitaminnak. Növeli a nyálkahártya fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét, serkenti a sebgyógyulást. A-vitamin főként a sárga zöldségekben, a zöld levelesekben, a gyümölcsökben fordul elő, különböző koncentrációban a legtöbb fogkrémben is megtalálható.
  • C-vitamin – A C-vitaminnak szintén a fogíny és a fogágy egészségének fenntartása szempontjából van fontos szerepe. Régen a tengerészek C-vitamin hiány következtében skorbutot kaptak, ami miatt kihullottak a fogaik. A hiány megmutatkozhat nyálkahártyavérzések vagy foghullás formájában.

Részt vesz a sebgyógyulás és regenerálódás folyamatában. Kutatási eredmények szerint a C-vitaminnak szerepe van a parodontitisz megelőzésében. Részt vesz ugyanis a parodontitiszt okozó baktériumok elleni védekezésben. Továbbá segíti a fogíny regenerációját. A C-vitamin friss gyümölcsökben, zöldségekben fordul elő, különösen magas az eper, a citrom, a kivi, a karfiol, a brokkoli, az édes kömény, a karalábé, a paprika, a kelbimbó és a káposzta C-vitamin tartalma. Azonban légy óvatos a citrom fogyasztásával, ne vidd túlzásba! A sok citromsav megtámadhatja a fogzománcot, ami ennek következtében elkezdhet lebomlani.

További szükséges vitaminok

  • D-vitamin – A D-vitamin a fogak és csontok képződésében játszik szerepet, az egyik legfontosabb fog vitamin. Előanyagát a szervezet maga állítja elő, de ez csak UV fény hatására alakul át D-vitaminná. Manapság egyre nagyobb reflektorfénybe kerül a D-vitamin és annak jótékony hatásai. Naponta 2000 NE (50 mikrogramm) D-vitamint mindenkinek ajánlott lenne szednie, de a hiány megelőzéséhez legalább 5-10 perc napfényen való tartózkodás szükséges. D-vitamin elsősorban a májban, a tojásban, a tejben és a halakban fordul elő. A D-vitamin legjobban A- és E-vitaminnal együtt fejti ki hatását.
  • K-vitamin – A K-vitamin a csontképzés, egészséges fogak, véralvadás és sebgyógyulás szempontjából elengedhetetlen vitamin.
  • Q10-koenzim – Bár nem valódi vitamin, mégis szükséges a sejtek energiatermeléséhez, jó hatással van az immunrendszerre. Hiánya szerepet játszhat a fogínygyulladásban.

Mit kell tudni a fog ásványi anyag igényeiről

A fogak egészsége szempontjából nem csak a vitaminok, hanem a megfelelő ásványi anyagok bevitele is létfontosságú. A fogaknak a következő ásványi anyagokra van szüksége:

  • Kalcium – Szervezetünknek a csontok és fogak felépítéséhez van szüksége kalciumra. A napi kalcium igényünket már egy pohár tej is fedezi, tehát általában nincsen szükség a kalcium mesterséges bevitelére. 
  • Fluorid– A fluorid a fogszuvasodás ellen védi a fogainkat. A fluor beépül a fogba, a fogzománcot erősíti. Lokálisan megakadályozza a baktériumok elszaporodását. Napi fluorid igényünk 1 mg. Ez megtalálható az ivóvízben, ásványvízben, halakban, teákban. A legtöbb fogkrém is tartalmaz fluoridot.
Nagyon fontos tudni, hogy nálunk alapvetően nem fordul elő fluorid hiány! Változatos étkezés és kellő mennyiségű folyadékfogyasztás (csapvíz és ásványvíz) mellett, különösebb odafigyelés nélkül fedezhető a napi mennyiség. A túlzott fluoridfogyasztás nagyobb veszéllyel járhat, mint a fluoridhiány. Túlzott bevitelnél, enyhébb esetben a fog elszíneződése, súlyosabb esetben csontrendszeri elváltozás, illetve fogzománcsérülés alakulhat ki (fluorózis).
  • Foszfor – A foszfor a kalciummal együtt fontos alkotóeleme a csontoknak és a fogaknak. A D-vitamin segíti ezek beépülését.A különböző vitaminok és ásványianyagok bevitele fontos a fogaink és fogínyünk egészsége szempontjából. Próbáljuk ezeket a fog vitaminokat egészséges, változatos táplálkozással bevinni szervezetünkbe. Ha mégis úgy gondoljuk, hogy szükségünk lehet valamilyen étrendkiegészítőre, beszéljük azt meg kezelőorvosunkkal.

Milyen megoldás létezik a fogíny és a fogzománc ápolására?

Számos patikában és drogériában kapható termék közül választhatunk, melyek segíthetnek megóvni az íny és a fogzománc egészségét. Azonban mint már példák sorozata is van rá, a többségükből hiányzik a megfelelő hatóanyag, ami a várt eredményhez vezetne.

BrillSmile kifejezetten a fogzománc és fogíny ápolásása az Nhpro Enamel Care fogzománc erősítő fogkrémet (Fogzománcápolót) ajánlja, amely hidroxiapatitot tartalmaz, amely segíthet pótolni az elveszett ásványi anyagokat és csökkenti az érzékenységet. A hidroxiapatit hatékony a fogzománc védelmében és visszapótlásában, mivel a fogzománc egyik alkotóeleme.

Ha5 Hialuronsavas fogkrém

A testünkben, különösen az ízületekben és a bőrben természetesen megtalálható hialuronsav segít szabályozni a bőrsejtek víztartalmát. Víztárolóként működik, megakadályozza a kiszáradást.

A HA5 hialuronsav szérum magas koncentrációjú hialuronsavat tartalmaz xilittel, betainnal és D-pantenollal kombinálva. Ezek az összetevők segítenek fenntartani a nedvesség szintjét a szájban, valamint enyhítik az íny irritációját, miközben antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki.

Akinek aktuális vagy visszatérő fogíny-egészségügyi problémái vannak, annak javosoljuk a HA5 Hyaluron szérum mindennapi használatát.

Rossz Fogmosási Szokások

Hibák, amiről tudnod kell A fogmosás mindennapi rutinunk része, ám sokan nem is gondolják, hogy hibás technikával akár ártanak is fogainknak és ínyünknek. Nézzük, melyek

Tovább olvasom »

Melyik fogkefe a legjobb számodra?

Hagyományos fogkefe (Tudományos áttekintés a hagyományos, elektromos, sonic és ultrasonic fogkefék hatékonyságáról) A megfelelő fogkefe kiválasztása elengedhetetlen a szájhigiénia fenntartásához. Az alábbiakban tudományos alapokon mutatjuk

Tovább olvasom »

Miért színeződnek el a fogaink?

A fogelszíneződés lehetséges okai /Fogorvos válaszol/ A fogak elszíneződésének számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk. Biztonságból azért

Tovább olvasom »

Milyen fogvitamint szedjek?

Mi az igazság a fog vitalminról? /Fogorvos válaszol/ Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A

Tovább olvasom »

Mi az a PAP és mennyire biztonságos?

https://www.brillsmile.hu/wp-content/uploads/2023/03/Main-video-1.mp4 Mi az a PAP fogfehérítés? A PAP a Phthalimidoperoxy-kapronsav rövidítése, ami általában egyszerűen PAP néven ismert. Ezt a szintetikus szerves peroxisavat elsősorban fogfehérítő szerként

Tovább olvasom »