A szódabikarbóna: tényleg fehérít?

  • Post comments:0 Comments

A fehérebb fogak iránti örökkévalóságban valószínűleg sok mesét hallottál már a fogfehérítő formulákról – köztük sok olyanról, amely szódabikarbónát használ. Tehát, ez azt jelentené, hogy a szódabikarbóna működik a fogfehérítésben?

Valószínűleg édesanyád mesélt erről neked, és az interneten is sok bejegyzést olvashattál arról, hogy egyesek a szódabikarbónát ajánlják otthoni fogfehérítésre.  Amikor az ember azt hallja, hogy WC-t is tisztíthatsz vele, talán szkeptikus leszel, hogy a fogfehérítésben működhet.

Fontos, hogy legyen megfelelő információd a fogak szódabikarbónával történő fehérítéséről, ezért megvizsgáljuk, hogy:

  • Pontosan mi az, ami a szódabikarbónában van
  • A szódabikarbóna felhasználásának különböző módjai
  • Mit kell tenni ahhoz, hogy fehérítse a fogakat
  • Alternatív módszerek a fehérebb fogak elérésére

Mi az a szódabikarbóna?

A szódabikarbóna egyfajta, amelyet nátrium-hidrogén-karbonátnak vagy szódabikarbónának is neveznek. Enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. Nátrium-, hidrogén-, szén- és oxigénatomokból áll.

A szódabikarbóna úgy néz ki, mint egy finom fehér por, hasonlóan a talkumporhoz. Íze kesernyés és sós. Önmagában megkóstolni nem kellemes dolog, de nem is vészes.

Hogyan használják a szódabikarbónát?

Az évek során a szódabikarbónát számos különböző célra használták otthon, többek között fogfehérítésre is. Hogy mire használhatjuk még a szódabikarbónát, lássuk:

  • Elnyeli a szagokat a hűtőszekrényben, a háziállatokon és a csatornákban
  • Ecettel vagy vízzel összekeverve kiváló termék a dolgok tisztára súrolására
  • Gyümölcsök és zöldségek mosása, ha aggódik a peszticidek miatt
  • Ha gyomorsav problémád van, egy kanál étkezési szódabikarbóna egy pohár vízzel keverve segít megállítani a savasságot.

Mindezen egyéb felhasználások mellett hogyan lehet hatékony a sütés a fogfehérítésben?

 

Hogyan fehéríti a fogakat szódabikarbóna?

A fogak fehérítéséhez vízzel elkevert pasztát kevernek, majd a pasztával mosnak fogat.

Fontos leszögeznünk, hogy egy fogorvos sem javasolja a szódabikarbóna otthoni használatát otthoni fogfehérítésre. Ez nem csodaszer, gyakori használata kifejezetten káros hatással van fogainkra és fogínyünkre!

Nagyon könnyen felérdesíti a fogfelszínt, amin így sokkal könnyebben megtapad a lepedék és a különböző szennyeződések.

Egy-két alkalom után egy csekély eltérést tapasztalhatsz fogaidban. A fogakon levő foltokat a szódabikarbónával elég gyorsan el lehet tüntetni, de ez nem egy tartós és kifejezetten káros megoldás.

 

Milyen veszélyei lehetnek a szódabikarbónával történő fogfehérítésnek?

Összegezve, a szódabikarbóna nem jó megoldás a fogak fehérebbé tételére.

A csiszoló hatás, amelyet nem sokkal ezelőtt említettünk, dörzsöli, ezáltal elvékonyítja a fogzománcot. Ez gyengítheti és erodálhatja azt, aminek következtében a fogak érzékenyebbé válhatnak. Ezért kerüld a szódabikarbóna hetente többszöri használatát.

Ezenkívül a kemény dörzsölés károsíthatja az ínyedet is.

A szódabikarbónát nem ajánlott hetente többször használni fogfehérítéshez. Mivel csak a zománcról – a fogak külső rétegéről – eltávolítja a foltokat, nem fog látni néhány árnyalatnál nagyobb különbséget.

 
Milyen alternatívái lehetnek a szódabikarbónával történő fogfehérítésnek?

A szódabikarbónánál léteznek biztonságosabb és kíméletes alternatívák is.

Egy jó fogfehérítő nemcsak a felületi foltokat távolítja el, hanem a fogak színét is, így a mosolyod sokkal ragyogóbb lesz. A BrillSmile fogfehérítő készlete phthalimidoperoxy-kapronsavat vagy PAP-t használ, amely hatékonynak bizonyult a fogfehérítésben már egyetlen alkalmazás után.

A természetes összetevővel véded a fogak egészségét, ha a BrillSmile fogfehérítőit használod, mivel  hidroxiapatitot is tartalmaz. Ez újramineralizálja a zománcot, és erősebbé teszi, így a fogaid nem lesznek érzékenyek, ellentétben a szódabikarbónával, amely dörzsölés hatására a zománcot és az ínyt is károsítja.

Még több a fogápolásról

A fogak helyes ápolásáról további cikkünkben is olvashatsz, de áruházunkban kifejezetten az érzékeny fogakra számos fogfehérítő, zománc és ínyvédő terméket találsz.

Újdonság a V34 Color Corrector Lila Serum, amelyet a fogfehérítő kezelés után ajánlunk, amely visszaadja a fényességet és semlegesíti a sárga tónusokat a fogfelszínen. Színkorrekciós technológia segítségével világosítja a fogakat. A fogak különböző árnyalatainak kiegyensúlyozásával a lila fogkrém elfedi a foltokat és javítja a fényességet.

A BrillSmile kifejezetten a fogzománc és fogíny ápolásása az Nhpro Enamel Care fogzománc erősítő fogkrémet (Fogzománcápolót) ajánlja, amely nano hidroxiapatittal készült, amely segíthet pótolni az elveszett ásványi anyagokat és csökkenti az érzékenységet. A hidroxiapatit hatékony a fogzománc védelmében és visszapótlásában, mivel a fogzománc egyik alkotóeleme.

Rossz Fogmosási Szokások

Hibák, amiről tudnod kell A fogmosás mindennapi rutinunk része, ám sokan nem is gondolják, hogy hibás technikával akár ártanak is fogainknak és ínyünknek. Nézzük, melyek

Tovább olvasom »

Melyik fogkefe a legjobb számodra?

Hagyományos fogkefe (Tudományos áttekintés a hagyományos, elektromos, sonic és ultrasonic fogkefék hatékonyságáról) A megfelelő fogkefe kiválasztása elengedhetetlen a szájhigiénia fenntartásához. Az alábbiakban tudományos alapokon mutatjuk

Tovább olvasom »

Miért színeződnek el a fogaink?

A fogelszíneződés lehetséges okai /Fogorvos válaszol/ A fogak elszíneződésének számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk. Biztonságból azért

Tovább olvasom »

Milyen fogvitamint szedjek?

Mi az igazság a fog vitalminról? /Fogorvos válaszol/ Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A

Tovább olvasom »

Mi az a PAP és mennyire biztonságos?

https://www.brillsmile.hu/wp-content/uploads/2023/03/Main-video-1.mp4 Mi az a PAP fogfehérítés? A PAP a Phthalimidoperoxy-kapronsav rövidítése, ami általában egyszerűen PAP néven ismert. Ezt a szintetikus szerves peroxisavat elsősorban fogfehérítő szerként

Tovább olvasom »

Vélemény, hozzászólás?