A rágógumi jó vagy rossz a fogaknak?

  • Post comments:0 Comments

Az ókori egyiptomi idők óta létezik, szóval akkor rágógumi biztosan nem károsíthat? Nincs egyértelmű válasz arra, hogy a rágógumi jót tesz-e a fogaknak, vagy rosszat tesz-e, de lássuk a részleteket.

Olcsó és népszerű, a rágógumiról pedig sok vélemény létezik – tudtad, hogy Szingapúrban illegális? Függetlenül attól, hogy udvariatlanságnak tartod-e, vagy a friss leheleted egyik nagyszerű módjának tartod, nem árt utána járni, hogyan hat a fogaira.

Hogy segítsünk kiválasztani az igényeidnek megfelelő rágógumit, megvizsgáljuk a következőket:

  • Mi van egy rágógumi belsejében
  • A rágógumi előnyei és hátrányai 
  • Mennyire hatékony a fehérítő rágógumi
  • Az igényeidnek megfelelő rágógumi kiválasztása

Így biztos lehetsz benne, hogy a helyes döntést fogod hozni.

Mi az a rágógumi?

Eredetileg az alapanyaga természetes latexanyagnak számító chicle, amely a Manilkara chicle vagy a Manilkara zapota nevű, az amerikai esőerdőkben is megtermő fafajták kérgéből kinyert tejszerű nedv. Már az ősi aztékokhoz tartozó indán törzsek is a chiclét használták, mint egy, a mai rágógumival nagy hasonlóságot mutató anyag alapanyagát. Ezt a fajta rágógumi legfőképpen a nők használták elsősorban a szájuk illatosításának a céljából. 

Szinte mindenki kipróbálta már a rágózást valamikor élete során, de valójában tudod-e, hogy mi van a belsejében?

A kis tabletta vagy csík jó néhány összetevőt tartalmaz, amelyek közül a legfontosabbak a következők:

  • Gumi, hogy ragacsos legyen
  • Gyanta, hogy egyben maradjon
  • Töltőanyagok a textúra hozzáadásához
  • Tartósítószerek, így tovább tart
  • Lágyítók a rágás megkönnyítésére
  • Ízesítők a kellemes ízért
  • Édesítőszerek, hogy finomabb íze legyen

Fő összetevőként a csomagoláson általában annyi áll, hogy gumi-alap. Ez azonban nem természetes kaucsuk, hanem több anyag keveréke, amelynek pontos összetétele gyártási titok. Nézzük a főbb összetevőket.

Poliizobutilén: mesterséges gumi, egy szinte folyadéknak tűnő, átlátszó anyag, ami gyakorlatilag szilárd. Többek között kosárlabda és gumibelső gyártására használják. Pilivinil-acetát: egy olyan műanyag, ami hő hatására nyúlós lesz. Ragasztó készítéséhez is használják. És még néhány ismert anyag: viasz, fenyőgyanta, és hintőpor. Ez szobahőmérsékleten kemény, testhőmérsékleten puha. Ezután már csak néhány dolog kell: aroma az ízhez, rengeteg cukor vagy édesítőszer, emulgálószer, színezék, fényező anyag, stb. a pontos összetétel szigorú gyártási titok.

Messze a legnépszerűbb rágógumi ízek a mentás ízek, és az emberek erős ételek vagy italok után a leheletük felfrissítésére , valamint a szájüreg egészségének javítására használják.

Jót tesz a rágógumi a fogaknak?

Mindaddig, amíg a megfelelő rágógumit választod ki – amire egy pillanat alatt ráérünk –, a rágógumi jót tesz a fogainak.

A rágógumi akár tízszeresére növelheti a nyál mennyiségét a szájban. Ez azt jelenti, hogy a lepedéksav gyorsabban semlegesül, amikor evés után rágcsál rágcsálni, csökkentve ezzel a fogszuvasodás esélyét.

A rágógumi másik előnye a fogak számára, hogy eltávolítja az ételmaradékot. Amikor rág, segít kiszorítani az összes ételdarabot, amely lerakódott az ínyére vagy a fogai közé, ami ismét csökkenti a fogszuvasodás lehetőségét.

Még több előnye van, ha xilitet tartalmazó rágógumit választ. Ez az édesítőszer bizonyítottan megakadályozza, hogy a baktériumok a fogakhoz tapadjanak, és hosszú távon pozitívan befolyásolja a szájbaktériumokat

 
 

A rágógumi káros lehet a fogakra?

A rágógumi káros lehet a fogakra, ha valódi cukrot tartalmaz. Az Egyesült Királyságban a legnépszerűbb és legjobb rágógumik cukormentesek, de mindig ellenőrizze a címkét. 

A rágógumi-összetevők listájában található leggyakoribb édesítőszerek a következők:

  • Xilitol
  • Aszpartám
  • szorbit
  • Mannit
  • Stevia

Lehetséges, hogy a valódi cukor glükózként szerepel, de ha a csomagoláson cukormentes szerepel, akkor biztos lehetsz benne, hogy nincs nád- vagy pálmacukor a gumiban.

Egy másik lehetséges fogászati probléma, amelyet a rágógumi okozhat, a temporomandibuláris rendellenesség vagy a TMD. Ez az állkapocscsont problémája, amely fájdalmat okoz az ízületekben és néha a fogakban.

Nem teljesen biztos, hogy a rágógumi okozhat TMD-t. Ha azonban TMD-ben szenved az ember, ez nyomást gyakorolhat a fogaira, és problémákat okozhat a harapásban vagy a fogak beállításában.

A fehérítő rágógumi működik?

Az üzletekben megtalálható szabványos rágógumik mellett vannak olyan rágógumi márkák, amelyek azt állítják, hogy segítik a fogak fehérítését.

Ezek az rágógumik úgy működnek, hogy olyan összetevőket adnak hozzá, amelyek koptató vagy dörzsölő hatással bírnak a fogakra.

A fehérítő gumiban használt csiszolóanyagok közül kettő a titán-dioxid és a szódabikarbóna. Noha általában nem károsak a fogaira, a fog zománca evés után felpuhul, így mikozben ezeket az összetevőket rágja az ember, gyorsabban elkophat a fogzománc, és érzékenységet okozhat. A BrillSmile webáruházban is kapható NHpro Enamel Care készítményünk koncentrált adag nano-hidroxiapatitot (nHAp) tartalmaz, amely összetevő klinikailag bizonyítottan javítja a zománcot és kezeli a fogérzékenységet.

Lehetséges, hogy ezek az rágók kis részben eltávolíthatják a foltokat a fogakról, de nincs bennük aktív fehérítőszer, ellentétben a tudományosan bizonyított otthoni fehérítő készletekkel, mint például a BrillSmile fogfehérítője. A tollakban levő PAP+ hatóanyag a Led lámpás gyorsítóval klinikailag bizonyítottan  fehéríti a fogakat, valamint eltünteti a sárga foltokat, és így sokkal erősebb hatást fejt ki, mint a rágógumi.

A rágógumi jó vagy rossz a fogaknak?

Sok pozitívum van, ha étkezés után rágsz rágógumit. Mentás friss leheleted lesz, és gyorsan csökkenti a savszintet a szádban, és gyorsabban távolítja el az ételmaradékot. Mindez segít megelőzni a fogszuvasodást.

Legyél azonban óvatos minden olyan rágógumival szemben, amely nem cukormentes – a cukor táplálja a rossz baktériumokat a szájban. Kerüld a fogfehérítő rágógumit, mert az hosszú távon érzékenyebbé teheti a fogadat.

Ha szeretnéd eltávolítani a foltokat, és ragyogóbbá és fehérebbé tenni mosolyod, használj otthoni fogfehérítő készletet, például a BrillSmile készletét, vagy a V34 Color Corrector szérumot és étkezés után is inkább rágj normál rágógumit, ha úgy tetszik. 

Rossz Fogmosási Szokások

Hibák, amiről tudnod kell A fogmosás mindennapi rutinunk része, ám sokan nem is gondolják, hogy hibás technikával akár ártanak is fogainknak és ínyünknek. Nézzük, melyek

Tovább olvasom »

Melyik fogkefe a legjobb számodra?

Hagyományos fogkefe (Tudományos áttekintés a hagyományos, elektromos, sonic és ultrasonic fogkefék hatékonyságáról) A megfelelő fogkefe kiválasztása elengedhetetlen a szájhigiénia fenntartásához. Az alábbiakban tudományos alapokon mutatjuk

Tovább olvasom »

Miért színeződnek el a fogaink?

A fogelszíneződés lehetséges okai /Fogorvos válaszol/ A fogak elszíneződésének számos oka lehet. Legtöbbször csak az étkezés és dohányzás által okozott felrakódásokkal van dolgunk. Biztonságból azért

Tovább olvasom »

Milyen fogvitamint szedjek?

Mi az igazság a fog vitalminról? /Fogorvos válaszol/ Ahhoz, hogy fogaink és fogínyünk egészséges legyen, megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinnünk a szervezetünkbe. A

Tovább olvasom »

Mi az a PAP és mennyire biztonságos?

https://www.brillsmile.hu/wp-content/uploads/2023/03/Main-video-1.mp4 Mi az a PAP fogfehérítés? A PAP a Phthalimidoperoxy-kapronsav rövidítése, ami általában egyszerűen PAP néven ismert. Ezt a szintetikus szerves peroxisavat elsősorban fogfehérítő szerként

Tovább olvasom »

Vélemény, hozzászólás?